Ermi Littover – eksliibrisekunstnik

Ermi Littover  –  eksliibrisekunstnik

1957. aasta lõpus asus kunstnik eksliibriseid ehk raamatumärke kavandama ja neid linooli lõikama.

„Seda oli võimalik kodus teha. Valisin ise inimese ja töötasin igal õhtul.” (Rapla Teataja 12. sept. 2008 artiklist „Ermi Littoveri peidus pool avaneb sahtlipõhjast”. Artiklit saab täies mahus lugeda siin )

littover-

 

Kunstniku eksliibris. 1958

 

 

 

 

 

 

Kõikide kavandatud eksliibriste kohta pidas kunstnik täpset arvestust. Vihikutesse oli kuupäeva järgi üles tähendatud inimese nimi, elukutse, elukoht ning eksliibrisel kujutatu kirjeldus ehk motiivistik. Suur osa eksliibristest oli kavandatud Raplamaa inimestele.

Littoveri vihik

Littoveri vihik0001

Üks esimesi valminud raamatumärke (jaanuar 1958) oli tehtud pojale – Mati Littoverile.

Littover el1958

 

 

 

 

 

 

 

 

Nagu ülestähendustest näha, tegi kunstnik inimesele tihti mitu eri kujundusega eksliibrist. Näiteks allpool näha olevad eksliibrised ajakirjanik Hans Virmale,  mis valmisid oktoobris 1958. Edaspidi on kõigi eksliibriste alla lisatud nende valmimise aeg.

virma el  virma el0001

Kõik valminud eksliibrised olid Ermi Littoveril säilitatud väikestes albumites, mida on kokku 18. Lisaks kogus ta ka teiste kunstnike tehtud eksliibriseid.

Siin esitletud eksliibrised ja nendega seotud materjalid andis Rapla Keskraamatukogule kasutada kunstniku lesk Helve Littover. Osa fotodest on pärit Mahtra Talurahvamuuseumi fotoarhiivist.

Näitus Rapla Keskraamatukogus 2016 mai.

Edasi

Tagasi algusesse